
4MP 25x Smart Dual Light WizSense Network PTZ Camera
In Stock
| Store | Stock |
|---|---|
| PureTech HQ Portsmouth | 16 |
| PureTech Security Derby | Available to order |
Product Details
With its powerful optical zoom and precise pan-and-tilt capabilities, the PTZ camera offers a comprehensive solution for long-distance outdoor video surveillance. Its smart dual light and AI-ISP technology ensure that images are clear and vibrant both at night and in lowlight conditions. This advanced combination significantly improves nighttime surveillance, making it easier to capture critical details that traditional night vision systems might miss.
| Manufacturer | Dahua |
|---|---|
| Camera Body Style | PTZ |
| Resolution | 4MP |
| Colour | White |
| Lens | 5mm-125mm |
| Lens Type | Panoramic |
| Camera Power Consumption | DC: Basic: 8 W; Max: 20 W (illuminator + PTZ) PoE: Basic: 11 W; Max: 23 W (Illuminator+PTZ) |
| Camera Power Supply | 12 VDC, 3 A ± 10% PoE (802.3at) |
| Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
| Effective Pixels | 2560 × 1440 |
| Minimum Illumination | 0.005 lux@F1.6 (Colour, 30 IRE); 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE); 0 lux (illuminator on) |
| Day / Night | Auto (ICR)/Color/B/W |
| White Balance | Auto; indoor; outdoor; ATW; manual; sodium lamp; natural light; street lamp |
| Working Enviroment | –40 to 70°C |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimensions | 270.4 × Φ160 mm |
| Max IR Length | 100m |
| Camera Type | IP |
| Lighting Type | IR |
| Lens Size | 25X |
| IR Length | Up to 100m |

