
Dahua 16CH 4HDD 1.5U NETWORK VIDEO RECORDER
In Stock
| Store | Stock |
|---|---|
| PureTech HQ Portsmouth | 20+ |
| PureTech Security Derby | 1 |
Product Details
The NVR5000-EI series offers outstanding performance and high-grade recording technology that make it ideal for IP video surveillance applications. It has a powerful processor, that offers high access and forwarding bandwidth and strong decoding capabilities that together produce unimpeded streams. Thanks to its built-in AI chip and Dahua's advanced deep learning algorithms, the NVR supports a variety of AI functions, such as high-precision face recognition and perimeter protection. They shorten the response time to events and make videos more interactive. This NVR is compatible with numerous third-party devices, making it a great solution for surveillance systems that work with Video Management Software (VMS).
| Manufacturer | Dahua |
|---|---|
| Channels | 16CH |
| HDD/SATA Ports | 4 |
| Resolution | 8MP (4K) |
| Case Size | 1.5U |
| Onvif | ONVIF 25.06 (Profile T; Profile S; Profile G; Profile M); CGI; SDK |
| Record Mode | General, motion detection; intelligent; alarm; POS |
| Audio Input | 1-channel RCA |
| Audio Output | 2-channel RCA |
| Audio Compression | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| Alarm Input | 16 channels |
| Alarm Output | 6 channels (1-channel 12 V 1 A output) |
| Network Interface | Chrome; IE; Safari; Edge; Firefox |
| USB | 3 (1 front USB 2.0 port, 2 rear USB 3.0 ports) |
| Power | 100–240 VAC, 50-60 Hz |
| Dimension | 440.0 × 415.1 × 70.0mm |


