
Dahua 5MP IR Eyeball Camera with 2.8mm Fixed Lens.
In Stock
| Store | Stock |
|---|---|
| PureTech HQ Portsmouth | 50+ |
| PureTech Security Derby | Available to order |
Product Details
Lite Series is suitable for users who requires high quality monitoring products at a reasonable price. It is cost effective and offers high performance, which makes it an ideal choice for residential and small-medium business applications. This series offers an option of a wide range of technologies such as Full-color and Starlight, providing various solutions for different scenarios.
| Manufacturer | Dahua |
|---|---|
| Camera Body Style | Turret |
| Resolution | 5MP |
| Colour | Grey |
| Lens | 2.8mm |
| Lens Type | Fixed |
| Camera Power Consumption | Max6.4 W (12 V DC, warm light on) PoC (AF) |
| Camera Power Supply | POC (only CVI)/12 V±30% DC |
| Image Sensor | 5MP CMOS |
| Effective Pixels | 2880 × 1620 |
| Minimum Illumination | 0.001 Lux/F1.0, 0 Lux warm light on |
| White Balance | Auto; Area WB |
| Working Enviroment | –40 to 60°C |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimensions | φ106.0 × 93.6mm |
| Max IR Length | 40m |
| Camera Type | Analogue |
| Lighting Type | IR |
| Lens Size | 2.8mm |
| Built-in Audio | Built-in MIC |
| IR Length | Up to 40m |


