
2x4MP TiOC Duo Splicing Fixed-focal Eyeball WizSense Network Camera BLACK
In Stock
| Store | Stock |
|---|---|
| PureTech HQ Portsmouth | 50+ |
| PureTech Security Derby | Available to order |
Product Details
Launched by Dahua Technology, WizSense is a series of AI products and solutions that adopt independent AI chip and deep learning algorithm. It focuses on human and vehicle with high accuracy, enabling users to fast act on defined targets. Based on Dahua's advanced technologies, WizSense provides intelligent, simple and inclusive products and solutions.
| Manufacturer | Dahua |
|---|---|
| Camera Body Style | Turret |
| Resolution | 4MP |
| Colour | Black |
| Lens | 2.8mm |
| Lens Type | Fixed |
| Camera Power Consumption | Basic: 3.95 W (12 VDC); 4.95 W (PoE) Max. (H.265+WDR+ warm light+siren and light active deterrence + intelligence on): 8.7 W (12 VDC); 10.85 W (PoE) |
| Camera Power Supply | 12 VDC (±30%); PoE (802.3af) |
| Image Sensor | Dual 1/2.7" CMOS |
| Effective Pixels | 4096 × 1860 |
| Minimum Illumination | 0.005 lux@F1.4 (Colour, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.4 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Day / Night | Auto(ICR)/Colour/B/W |
| White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| Working Enviroment | -40 to 60°C |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimensions | Φ122 × 135.2 mm |
| Max IR Length | 25m |
| Camera Type | IP |
| Lighting Type | TiOC |
| Lens Size | 2.8mm |
| Built-in Audio | Two Way Talk |
| IR Length | Up to 25m |

