
Dahua 2MP 45x Explosion-proof IR Network Positioning System
In Stock
| Store | Stock |
|---|---|
| PureTech HQ Portsmouth | 4 |
| PureTech Security Derby | Available to order |
Product Details
Featuring powerful optical zoom and accurate pan/tilt/zoom performance, this camera provides an all-in-one solution for capturing long distance video surveillance for outdoor applications. Together with infrared illumination and Starlight technology, the camera is the perfect solution for dark, lowlight applications. The series combines a day/night mechanical IR cut filter for the highest image quality in variable lighting conditions during the day, and True WDR for applications with direct sunlight or glare.
| Manufacturer | Dahua |
|---|---|
| Camera Body Style | Explosion Proof |
| Resolution | 2MP |
| Camera Power Consumption | 40W, 75W (IR on, Heater On) |
| Camera Power Supply | AC220V(AC100V ~ 240V) |
| Image Sensor | 1/2.8” STARVIS™ CMOS |
| Effective Pixels | 1920 x 1080 |
| Minimum Illumination | Colour: 0.005Lux@F1.6; B/W: 0.0005Lux@F1.6; 0Lux@F1.6(IR on) |
| Day / Night | Auto(ICR) / Colour / B/W |
| White Balance | Auto, ATW, Indoor, Outdoor, Manual |
| Working Enviroment | -40 ~ 60°C |
| Ingress Protection | IP68 |
| Dimensions | Φ517 × 407 × 301mm |
| Max IR Length | 200m |
| Camera Type | IP |
| Lighting Type | IR |
| IR Length | Up to 200m |


