4MP 25x Smart Dual Light WizSense Network PTZ Camera
- 1/2.8” 4Megapixel STARVIS™ CMOS
- 25× optical zoom
- Starlight technology
- Max. 25/30fps @4M
- IR distance up to 100m
- Warm light distance up to 100 m
- Perimeter protection
- Face detection
- SMD 4.0
- IP67
With its powerful optical zoom and precise pan-and-tilt capabilities, the PTZ camera offers a comprehensive solution for long-distance outdoor video surveillance. Its smart dual light and AI-ISP technology ensure that images are clear and vibrant both at night and in lowlight conditions. This advanced combination significantly improves nighttime surveillance, making it easier to capture critical details that traditional night vision systems might miss.
| Manufacturer | Dahua |
|---|---|
| Camera Body Style | PTZ |
| Camera Resolution | 4MP |
| Colour | White |
| Lens | 5mm-125mm |
| Lens Type | Panoramic |
| Camera Power Consumption | DC: Basic: 8 W; Max: 20 W (illuminator + PTZ) PoE: Basic: 11 W; Max: 23 W (Illuminator+PTZ) |
| Camera Power Supply | 12 VDC, 3 A ± 10% PoE (802.3at) |
| Image Sensor | 1/2.8" CMOS |
| Effective Pixels | 2560 × 1440 |
| Minimum Illumination | 0.005 lux@F1.6 (Colour, 30 IRE); 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE); 0 lux (illuminator on) |
| Day / Night | Auto (ICR)/Color/B/W |
| White Balance | Auto; indoor; outdoor; ATW; manual; sodium lamp; natural light; street lamp |
| Working Enviroment | –40 to 70°C |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimensions | 270.4 × Φ160 mm |
| Max IR Length | 100m |
| Camera Type(IP/Analogue) | IP |
| Lighting Type | IR |
| Lens Size | 25X |
| IR Length | Up to 100m |
Write Your Own Review














