4MP Wi-Fi IP Fixed Vandal Dome Camera (White Housing)
- 4-MP 1/3" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image.
- Outputs max. 4 MP (2560 × 1440)@20 fps, and max. supports 3 MP (2304 × 1296)@25/30 fps
- H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate.
- Built-in IR LED.
- Supports max. 256 G Micro SD card.
- 12 VDC power supply.
- IP67, IK10 protection.
With features of simple installation, easy operation, and high performance-cost ratio, Dahua Entry series network camera is applicable to small and medium-sized scenes, such as homes/residences, small-sized retail stores, and other small and medium-sized enterprises.
| Manufacturer | Dahua |
|---|---|
| Camera Body Style | Dome |
| Camera Resolution | 4MP |
| Colour | White |
| Lens | 2.8mm |
| Lens Type | Fixed |
| Camera Power Consumption | Basic: 2 W (12 VDC); Max. (H.265+IR intensity): 4.9 W (12 VDC) |
| Camera Power Supply | 12 VDC |
| Image Sensor | 1/3" CMOS |
| Effective Pixels | 2560 × 1440 |
| Minimum Illumination | 0.03 Lux@F2.0 (Colour, 30 IRE) 0.003 Lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Day / Night | Auto (ICR)/Colour/B/W |
| White Balance | Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom |
| Working Enviroment | –40 to 60°C |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimensions | Φ110.7 × 88.7mm |
| Max IR Length | 30m |
| LED Length | Up to 30m |
| Camera Type(IP/Analogue) | IP |
| Lighting Type | IR |
| Lens Size | 2.8mm |
| IR Length | Up to 30m |
Write Your Own Review














