Dahua 2MP 4G IR Bullet Network Camera, PAL
- 1/2.9” 2Megapixel progressive CMOS
- H.265 H.264 dual-stream encoding
- 25/30fps@2M(1920×1080)
- Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC
- Multiple network monitoring: Web viewer, CMS(DSS/PSS) & DMSS
- Micro SD card slot, up to 256GB
- 3.6mm,6mm fixed lens
- Max. IR LEDs Length 40m
- 4G supported ·
- IP67
The 4G supported IR bullet camera delivers 2MP resolution with a 3.6mm or 6mm fixed lens. The camera can be connected to mobile internet as long as you have a SIM card, provides an excellent choice for a variety of small to mid-size applications such as off-grid system, farms, forest, border, etc.
| Manufacturer | Dahua |
|---|---|
| Camera Resolution | 2MP |
| Lens Type | Fixed |
| Camera Power Consumption | 3.6W, 9.5W(IR on); 6W(4G on, IR off) |
| Camera Power Supply | DC12V±30% |
| Image Sensor | 1/2.9” 2 Megapixel progressive scan CMOS |
| Effective Pixels | 1920(H) x 1080(V) |
| Minimum Illumination | 0.04Lux/F2.0( Color,1/3s,30IRE) 0.22Lux/F2.0( Color,1/30s,30IRE) 0Lux/F2.0(IR on) |
| Day / Night | Auto ICR |
| White Balance | Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
| Working Enviroment | -30 to +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimensions | 194.4 × 96.6 × 89.5mm |
Write Your Own Review















