Dahua 5MP IR Eyeball Camera with 2.8mm Fixed Lens.
- Max 25 fps@5MP (16:9 video output)
- 120 dB true WDR, 3D NR
- 24/7 color imaging
- 40m illumination distance
- CVI/CVBS/AHD/TVI switchable
- Built-in mic
- IP67, PoC (only CVI)/12 V±30% DC
Lite Series is suitable for users who requires high quality monitoring products at a reasonable price. It is cost effective and offers high performance, which makes it an ideal choice for residential and small-medium business applications. This series offers an option of a wide range of technologies such as Full-color and Starlight, providing various solutions for different scenarios.
| Manufacturer | Dahua |
|---|---|
| Camera Body Style | Turret |
| Camera Resolution | 5MP |
| Colour | Grey |
| Lens | 2.8mm |
| Lens Type | Fixed |
| Camera Power Consumption | Max6.4 W (12 V DC, warm light on) PoC (AF) |
| Camera Power Supply | POC (only CVI)/12 V±30% DC |
| Image Sensor | 5MP CMOS |
| Effective Pixels | 2880 × 1620 |
| Minimum Illumination | 0.001 Lux/F1.0, 0 Lux warm light on |
| White Balance | Auto; Area WB |
| Working Enviroment | –40 to 60°C |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimensions | φ106.0 × 93.6mm |
| Max IR Length | 40m |
| Camera Type(IP/Analogue) | Analogue |
| Lighting Type | IR |
| Lens Size | 2.8mm |
| Built-in Audio | Built-in MIC |
| IR Length | Up to 40m |
Write Your Own Review














